*Indeholder reklamelinks*

I denne anmeldelse, vil vi se nærmere på noget, som virkelig er blevet eftertragtet de senere år. Nemlig brug af kosmetiske behandlinger. Hvorfor er de blevet så populære? Hvad indebærer det? Hvor og til hvilken pris? Få dine svar her og bliv klogere på om det er noget for dig.

Tanker om kosmetiske behandlinger

Vi mennesker er generelt blevet mere beviste om os selv og vores udseende. Både kvinder og mænd går mere og mere op i at se godt ud – for når vi føler os tilpas i os selv, kan vi samtidig også være den bedste udgave af os selv. Samtidig lever vi en præstationskultur, hvor vi simpelthen forsøger at shine i alle livets aspekter. Hvor meget tid bruger du ikke på at barbere ben for eksempel? Tænk alt den tid du kunne spare, hvis du i stedet fik en permanent hårfjerning. Skønhed må meget gerne være nemt og bekvemt.

Og det er her de permanente løsninger kommer ind i billedet. De er nemlig blevet et hit, da de gør vores hverdag en helt del nemmere. De fleste mennesker har et eller andet, som de kunne tænke sig var anderledes. Det kan være alt fra alderstegn til brystløft/reduktion eller forøgelse – og alt der i mellem selvfølgelig. Vores holdning er således: Hvis der findes en behandling, der kan få dig til at få det bedre med dig selv, er det værd at undersøge. Kosmetiske behandlinger er ikke svaret på lykke. Det er en mulighed. Kun du kan vurdere, om det er det rette valg for dig.

>> LÆS OM DE MANGE BEHANDLIGER HER <<

Det vi vil se nærmere på i vores anmeldelse af CeriX er de mindre behandlinger, som kan gøre livet nemmere. Med det menes der småirritationer, som f.eks. hår på benene, uønsket skægvækst og strækmærker. Det er mere almindelige “problemer” så at sige, og det kræver ikke så store beslutninger, som vil du kaste dig over decideret kirugi. Det skal dog siges, at CeriX også har et privathospital med kosmetisk plastikkirugi – men ellers tæller er det en af Danmarks største kæder af kosmetiske speciallægeklinikker.

Hvad er CeriX?

CeriX er en speciallægeklinik og privathospital, som tilbyder alt fra kosmetiske injektions- og laserbehandlinger til plasikkirugi. Vi vil dog ikke se meget nærmere på det sidste (som nævnt). Vi vil i denne guide, forholde os til den første del; nemlig kosmetiske injektions- og laserbehandlinger.

Overordnet set kan du få en del forskellige behandlinger hos CeriX. Hos CeriX kan du få udført alt fra rynkebehandlinger med botox/vistabel, kropskirugi, ansigtskirugi, brystkirugi, volume og sculpturing med resylane, opstramning og skulpturering, permanent fedtreduktion uden kirugi, permanent hårfjerning, karfjernelse, pigmentfjernelse, PCO behanglinger, reduktion af ar og strækmærker samt hudforyngelse.

Grunden til at vi hos MyGlamClub har fået øjnene op for CeriX, er, at de har super gode anmeldelser på forskellige medier som Facebook og Trustpilot. På deres hjemmeside har de også rigtig mange gode reference med tilfredse kunder, lige fra Tv-værter, skuespillere og “ganske almindelige mennesker.” De har endda et helt afsnit, hvor du kan se en masse før og efter billeder. Hvis det ikke skriger gode resultater, ved vi ikke, hvad der gør.

CeriX behandlinger

CeriX tilbyder generelt mange forskellige kosmetiske behandlinger, herunder:

Læbeforstørrelse
 • Behandlinger med Restylane og Botox.
Rynkebehandling
 • Behandlinger med botox/vistabel.
Hudforyngelse
 • Akne reduktion, reduktion af løs hud og forskellige former for.
Strækmærke og ar behandlinger
 • Fractional behandling der reducerer arvæv,
Permanent hårfjerning
 • Laserbehandlinger på krop og ansigt.
Fedtreduktion
 • Cooltech behandling som er en permanent fedtreduktion uden kirurgi.
Brystoperationer
 • Brystløft, brystreduktion og brystforstørrelse med eget fedt, silikone eller brystimplanter.
Krops- og ansigtskirurgi
 • Alle former for plastikkirurgi som fx ansigtskirurgi, fedtsugning samt opstramning af mave, lår, arme og meget mere. (Kun på klinikken i Hellerup)

LÆS MERE OM BEHANDLINGERNE HER

Gør livet nemmere med kosmetiske behandlinger

Som nævnt tilbyder klinikken en række behandlinger, som enten kan gøre livet lettere for dig eller give dig et boost. Læs mere om disse her:
Sådan foregår permanent hårfjerning med laser

En af de mest populære behandlinger er permanent hårfjerning med laser. Du kan både vælge at få behandlingen i ansigtet eller på kroppen. Er vi ikke alle efterhånden af trætte at skrabere, røde knopper og indgroede hår? Hos CeriX kan du få lavet laser behandlinger til at fjerne uønsket hårvækst. Det er både en effektiv og skånsom metode til at få babyglat hud på. Med en laserbehandling bliver dine hårsække destrueret, så modsat barbering vil hårene ikke vokse ud igen.

Det foregår på den måde, at lyset fra laseren bliver indstillet til at ramme pigmentet i hårsækken under hudens overflade. Det kræver faktisk kun 5-8 behandlinger at være hårfri alt efter din hud- og hårtype. Første skridt mod en permanent hårfjerning er at booke en gratis tid til en forundersøgelse hos CeriX. Da vores hudtyper og hårfarve er forskelligt er forløbene det nemlig også. Her vil du få planlagt et individuelt forløb til dig og få svar på alle dine spørgsmål.

BOOK DIN GRATIS FORUNDERSØGELSE HER

Cerix

Sådan foregår behandlingen mod akne ar

Der er næsten intet, der får usikkerheden til at snige sig frem som akne og akne ar gør. Bruger du også mange penge om måneden på den rette hudpleje og makeup til at bekæmpe dine akne år? Så skulle du måske overveje en mere permanent løsning i stedet. Hos CeriX kan du få en simpel og effektiv behandling mod akne ar. Det er en laserbehandling efter den amerikanske teknik “Fractional laser,” som går ind og tvinger huden til at starte en effektiv reparationsproces.

Denne behandling reducere arvæv uden at skade hudens overflade og kan udføres på alle hudtyper. Healingsprocessen tager kun et par dage, og det er derfor ikke en af de voldsomme behandlinger. Behandlingen kan ikke fjerne akne ar 100 procent, men det giver dælme et flot, jævnt og glat permanent resultat. Hvis du går rundt med akne ar, der går udover din selvtillid, er denne behandling værd at overveje. Med denne behandling kan du også på længere sigt spare en masse penge på hudpleje og dækkende makeup. Vi er fan!

Sådan foregår en cooltech fedtfrysning behandling

Intet kan tynge selvtilliden som noget så ånsvagt som dobbelthagen eller BH-dellen. Men der findes faktisk en behandling, der ikke kræver kirugi og giver permantente resultater. CeriX tilbyder en simpel og effektiv behandling, som kaldes en cooltech fedtfrysning. Derfor er der også mange, der vælger det over en fedtsugning. Når du taber dig naturligt, har du det samme antal fedtdepoter som før – bare med mindre fedt i. En cooltech fedtfrysning går ind og fjerner fedtdepoter ved hjælp af en applikator, som fryser området ned til 7 grader, hvilket for fedtet til at krystalisere og gå i stykker.

Denne type behandling er til dig, der trods hårde anstrengelser ikke kan tabe dig på det område, som du ønsker. Du vælger helt selv, hvilket område, du ønsker at behandle, vælg for eksempel mave, arme, lår, baller eller hage. Du kan få fjernet 20-25 % af dine fedtdepoter dit valgte område – hvilket fx kan formindske ca 5 cm på taljen. 1 behandling er nok for de fleste, og du vil se begynde at se resultater efter 2 uger, og få det endelige resultat efter 10-12 uger. Selve behandlingen er stort set smertefri, alt efter hvilket område, du vil have behandlet, kan der være hævelse og ømhed i 1-2 uger. Husk på at denne type behandling ikke erstatter sund kost og motion, men blot kan supplere og booste dit vægttab.

BOOK TID TIL EN GRATIS KONSULATION HER

cooltech

Priser på behandlinger

Inden du kaster dig over diverse behandlinger, skal du selvfølgelig være klar over, at priserne kan variere meget. Du kan finde en oversigt over deres priser her. Priserne er meget rimelige, og det er også det, som anmeldelserne lyder på Trustpilot. De mindre behandlinger, som f.eks. karsprængninger, pigmentfjerning og hårfjerning ligger fra 500 kr. og op efter. Større behandlinger f.eks. en som cooltech fedtfrysning koster fra 5000 kr. og op efter og med det i mente, at de fleste kun behøver en behandling og at resultaterne er permanente, synes vi ikke, at det er så galt.

Husk på at alle konsulationerne og forundersøgelserne er gratis. Det er smart, for så kan du høre, hvad CeriX kan gøre for dig og hvordan dit eventuelle behandlings forløb ville se ud, hvis dy vælger at sige ja tak. Hvis du går og overvejer at få lavet en behandling, kan du starte med tilmelde dig deres nyhedsbrev for at holde øje med kampagner, tilbud og generelt nye tiltag hos CeriX (tilmeld dig nyhedsbrevet nederst i linket her).

CertiX Trustpilot

Der er mange fordele ved at anvende CeriX. Som et kæmpe kvalitetsstempel er det altid godt at kigge på Trustpilot. Så det har vi også gjort her på redaktionen på MGC. Og virksomheden får hele 4,8 stjerner i alt ud af omkring 1400 anmeldelser, så på den måde, er det også retvisende. Hele 89% har givet fuldt hus og det vil sige 5 stjerner for en fremragende behandling hos CeriX. Dertil skal det siges, at anmeldelserne gælder hele landet, og derfor, er det altså ikke på en udvalgt klinik. Med det stempel, vil du altså få en helhedsoplevelse og er sikret kvalitet på tværs af landet.

CeriX

CeriX København

 • Adresse: Dronnings Tværgade 7, 1302 København K
 • Tidsbestilling: Bestil tid ved at klikke her: CeriX København 

CeriX Frederiksberg

 • Adresse: Pile Allé 15, 2000 Frederiksberg
 • Tidsbestilling: Bestil tid ved at klikke her: CeriX Frederiksberg

CeriX Hellerup

 • Adresse: Strandvejen 191, 2900 Hellerup
 • Tidsbestilling: Bestil din tid her: CeriX Hellerup

CeriX Aalborg

 • Adresse: Bispensgade 30, st., 9000 Aalborg
 • Tidsbestilling: Bestil tid ved at klikke her: CeriX Aalborg

CeriX Odense

 • Adresse: Vintapperstræde 12, 5000 Odense C
 • Tidsbestilling: Bestil tid ved at klikke her: CeriX Odense

Cerix Esbjerg

 • Adresse: Kongensgade 84, 6700 Esbjerg
 • Tidsbestilling: Bestil din tid ved at klikke her: CeriX Esbjerg

CeriX Vedbæk

 • Adresse: Vedbæk Stationsvej 14, 2950 Vedbæk
 • Tidsbestilling: Bestil din tid her: CeriX Vedbæk

*Indeholder reklamelinks*


Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/myglamclub.dk/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 352

EFTERLAD EN KOMMENTAR